Google Arama Konsolu

Yeni Google Arama Konsolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

By Mart 6, 2019 Ekim 16th, 2019 No Comments

Ahrefs, Ubersuggest, Moz, SEMrush gibi SEO ve SEM analizleri için kullanabileceğiniz birçok SEO aracı bulunuyor. Bu araçları kullanarak backlink yani bağlantıları kontrol eder, anahtar kelime araştırması yapar, rakip analizleri oluşturabilirsiniz. Ancak ister ajans, ister şirket veya ufak bir işletme olun bu araçların yetersiz kaldığı belirli işlev alanları vardır. Ve başarısız oldukları yerlerde, Google Arama Konsolu devreye girer.

Google Arama Konsolu SEO için olmazlardan olup sitenizi yayına aldıkta sonra ilk yapmanız gereken işlem olmalı.

Bu bahsetiğimiz diğer araçlar SEO stratejinize tamamlayıcı olarak kullanırsınınız. Organik arama için optimizasyonu için Arama Konsolu avucunuzun içi gibi biliyor ve ek olarak başka araçlardan destek alıyor olmalısınız.

Arama Konsolunun bize sunduğu en önemli özellikleri sizinle paylaşacağım;

URL Denetimi

Bir web sitesindeki sayfaları teker teker incelemenizi sağlar. Url denetim (Inspection Tool) kullanmaya başlamak için yükarıdaki alana taramak istediğiniz web sayfası adresini girin. Bunu ana sayfanız veya alt sayflarınız için yapabilirsiniz.

Arama Konsolu, web sayfasını analiz etmek için sadece birkaç dakika alır ve ihtiyacınız olan önmli bilgileri verir.  URL’nin Google Endeksinde olup olmadığını, kapsama alanı ve mobil kullanım hakkındaki bilgileri gösterir. Gönderdiğiniz URL Google tarafından dizine eklenmemişse, URL’yi Google tarafından dizine eklenebilirse test edebilirsiniz. Taratmış olduğunuz sayfa’dan (URL) Google’un var olduğundan haberi varmı veya sayfanızda değişiklik yaptıysanız burdan sayfanızın tekar taranmasını istediğinizi talimatını verebilirsiniz.

google search console arama konsolu

URL Denetimi > Kapsam

Sayfanın Kapsama bölümünde, üç kategoriden (Keşif, Tarama ve Dizin Oluşturma) bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Keşif, site haritasını ve yönlendiren sayfayı görmenizi sağlar. Tarama, taramaya izin veriliyorsa ve sayfa alma işleminin başarılı olup olmadığını, web sayfasının Google tarafından en son ne zaman tarandığını gösterir. Son bölüm, Kullanıcı tarafından seçilen URL ve Google tarafından seçilen kanonik bilgilerle birlikte, endekslemeye izin verilip verilmediğini gösteren Dizin Oluşturma’dır.

Google arama konsolu kapsam

URL Denetimi > Mobil Kullanılabilirlik

Web sayfanızın mobil dostu olup olmadığını belirten mobil kullanılabilirliktir. Bu, mobil SEO için önemlidir, çünkü web siteği trafiğiniz yarısından fazlası mobil cihazlar oluşturuyor site veya sayfalarınızın mobil cihazlara göre mobil uyumlu olup olmadığını tes edebilirsiniz. Eğer bir SEO uzmanı tarafından hizet almayı düşünüyorsanız sitenizi mobil sıralama raporunu muhakak masa üstü arama sonuçları raporu beraberinde isteyin. Çünkü web siteniz arama motorları gözünde mobil uyumlu değil ise masa üstü sıralamalarınız ile farklılık gösterir

Bu URL İnceleme aracının en iyi özelliği web sayfasındaki değişikliklerle ilgili gerçek zamanlı bilgileri izlemenizi sağlar. URL inceleme aracı, Google tarafından indekslenmesi gereken web sayfalarını aramanıza yardımcı olan basit ve kullanışlı bir özelliktir.

Google arama konsolu Mobil Kullanılabilirlik

Manuel İşlemler Raporu

Web sayfanızda bulunan çeşitli sorunları tespit edebilmek için Manuel Eylemler Raporu. Bu, rapor özetinin bir parçası olarak Genel Bakış sayfanızda anında görüntülenebilir. Sorun bulunursa, optimize edildikten sonra Google’dan bir inceleme isteyebilirsiniz.

Bu özellik, en kısa sürede önemli sorunları bulabileceğimiz için oldukça kullanışlı. Bu, web sitemizin denetim araçlarını kullanmaya kıyasla daha hızlı olan sorunları bulmamızı sağlar.

Google Yeni arama konsolu manuel işlemler

Spam Link Kaldırma (Google Disvow Tool)

Linkler Raporuna genel bakışınızdan “En iyi link veren siteler” e gidin. Listeyi genişletin ve sitenize bağlanan tüm alanları görebilirsiniz. Google’ın reddetme bağlantıları aracına yükleyeceğiniz dosyaya düşük kaliteli veya spam içerikler ekleyin. Google’a göre, yalnızca sitenize zarar verdiklerinden eminseniz bağlantıları kaldırmanız gerekir. Performansı artıran bağlantıların reddedilmesi, sitenize zarar verecektir. Yine de, sitenizi endişelendiğinize işaret eden alanlar olup olmadığını araştırmaya değer.

linkleri googledan kaldırma (disvow aracı)

Seo Denetim Raporunuz İçin Bizimle İletişime Geçin.