SEO

SEO Uyumlu Alan Adı Nasıl Seçilir?

By Nisan 6, 2019 No Comments

Alan adınız SEO da başarı için ilk adımlar arasındadır. Seçeceginiz alan adının hem o siteyi ziret edecek kişiler için kolay olması gerekirken hemde arama motorlarının gözünde güvenilir sayılabilmesi için alan adı seçerken nelere dikkat etmelisiniz bu yazımızda paylaşıyoruz.

1. (TLD) Yani .com veya .net Uzantılarını Tercih Edin

Hangi alan adı uzantısı seçtiğiniz seo için önemli bir faktördür. Öncelikli seçim gTLD (.com .org .net) uzantılarından olmalıdır. Almak istediğiniz .com uzantılı alan adı başkası tarafında alınmış va hatta alan kişi tarafından hiç kullanılmıyorda olabilir. Eğer sahibi tarafından kullanılmıorsa iletişime geçip sitenin satılık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  Alternatif olarak TLD olmayan (.biz .ws. .xyz .info) gibi üst segment olmayan uzantılar için alan adı almak isteyebilirsiniz. Markalar bu tür uzantılardan uzak durmalıdır çünkü kullanıcılara güven vermediği gibi satın alması daha ucun olan bu uzantılar spam ve clickbait siteler için sıklıkla kullanılmakta.

Fakat bazı uzantılar sektörlere göre sınıflandırılmıştır ve sizin hizmet verdiğiniz sektöre uygun bir uzantı varsa değerlendirebilirsiniz.

Bunlardan bazı örnekler;

.io veya Teknoliji veya Girişim
.me Kişisel Profil Sayfaları
.art Sanat ilgili içerikler
.band Müzik Grupları
.bar Barlar
.career InsanKaynakları/Kariyer
.vet Veteriner

Alan Adı Uzantıları ve SEO

2. Alan Adı Uzunluğu Önemli Mi?

Alan adının kolay okunur, akılda kalıcı olması gerektiği gibi çok uzun olmaması gerekir.

Alan adı seçerken 15 karakter’den daha uzun alan adlarını almaktan kaçının. Google da en iyi sıralama alan ilk 100 bin sitenin ortalama alan adı karater uzunluğu 9.

Yani ne kadar kısa o kadar iyi.

3. Akılda Kalıcılık ve Anlam İçeriği

Sitenize ilk defa giren ve sitenizin adını reklamda okuyan biri web adresinizi aklında tutması kolay mı? Örneğin:Beko.  Ismin içersinde sağlanan hizmet ilgili çağrışım yapıyormu? Örneğin: Turkcell.

4. Ad İçersinde Rakam Kullanmı

Alan adınız içersinde numara kullanmanız genellikle iyi bir fikir olmadığı gibi tavsiye edilmez.

Bunun en büyuk neden sitenin adı sesli okunduğunda web adresinin rakammı yoksa harfler ile yazıldığını bilemezsiniz

3u1arada.com
ucubirarada.com

Ikici olarak sitelerinde rakam kullan sitelerden ziyaretçiler güvenli olmadığını düşündükleri için uzak durmayi tercih ediyor.

5. Alan Adı İçersinde Tire (-) Geçmesi

Alan adınızın içersinde tire geçmesi teknik SEO anlamında siteniz için çok bir fark yaratmsada kullanım ve marka önemi açısında kaçınılması gereken bir durumdur.

Örneğin birçok bilinen sitenin içersinde tire geçen şekilde alınıp kullanıcıları kandırmaya çalışmışlardır.

master-card.com
app-le.com
snap-chat.com

Onun için tire kullanımı ziyaretçilerin sitenize olan güvenilirliğini azaltır.

6. Anahtar Kelime Eşleşen Alan Adları (EMDs)

Marka isminiz yerine bire bir hedeflediğiniz anahtar kelime olan alan adları kullanırken dikkat etmelisiniz.

viparabakiralama.com
ucuzkredibasvuru.com

gibi. Geçmişte bu tarz isimler dolandırıcılar tarafından çok terih edildiği için meşru girişimler için tercih edilmemektir. Yinede bu EMD alan adlarının başarılı olamayacağı anlamına gelemez ama uzun vadeli bir marka yaratma hedefiniz varsa tercih etmeyin. Alan adınızda bu kelimelerde bir veya iki tanesi geçebilir ama abartmamak gerekli.