Google Arama Konsolu

Google Bağlantı Reddetme Aracı (Disvow Tool) Nedir? Nasıl Kullanılır?

By Mart 24, 2019 Mayıs 24th, 2020 No Comments

Daha önce Google Disvow tool yani bağlantı kaldırma veya reddetme aracı kullanmadıysanız size gösterelim.

Yazımızda bu aracı kullanırken sizlere yardımcı olacak püf noktalarından bahsedeceğiz. Doğal olmayan veya Google tarafından takip edilmesini istemediğiniz linklere ne yapanız gerekiyor öğrenin.

Sayfanızda istenmeyen bağlantıları kaldımak için Google bağlantı reddetme aracını kullanın.

Google Bağlantılarını Reddetme Aracı Nedir?

Diğer adı ile bilinen Google Disvow Tool 2012 yılında özellikle sitelere kötü amaçlı düşük kaliteli linkler ile anti seo yapılmasına karşı olarak çıkarıldı.

Bu aracı kullanması olukça basit ama dikkatli olmalısınız yanlış bir şey yaparsanız sitenizin kötü yönde etilenmesine neden olabilirsiniz.

Sitenize gelen bağlantıların ne olacağı genellikle elinizde olan bir durum değildir. Gelen bu bağlatıların kalitesi yüksek olabilir düşük te olabilir. Bu düşük kaliteli bağlantıları (linkleri) sitenizin güvenirliğini etkilememesi için Google disvow aracı ile Google’ın gözünde bu linkler ile olan ilişkimizi kesmiş oluruz.

Google Penguin Güncellemesi

Google Penguin güncellemesi özellikle kalitesiz spam linklere karşı yapıldı. 2012’de Mat Cutts tarafından ilk defa açıklanan bu algoritma güncelmmesi tarafından sitelerin etkilenmemesi için Google disvow aracı meydana gelmiştir.

 

Yüksek ve alakalı linkler  DA ve PA skorunuzu yükseltir ve arama motorlarında yükselişe geçerek  daha iyi bir serp pozisyonuna çıkmanızı sağlar

Kaliteli olmayan bağlantılar ise  SEO’nuza zarar vererek ve sıralamalarda düşüşe geçmenize neden olur.

Google Disvow Aracı En Son Yöntem Olmalı?

Bu işlemi tüm olası yöntemleri denedikten sonra son çare olarak kullanmalısınız. Çünkü bir linki Google’a reddetmek istediğinizi söylediğinizde, bu bağlantı çıkan sitenin şüpeli bir site olduğunu gösterir.

Sitenize gelen bağlantıları reddederken bu aracı mutlaka son çare olarak kullandığınızdan emin olun. Bunun için bağlantının geldiği siteden kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Ancak talebiniz site sahibi,yöneticisi veya webmaster tarafından yapılmazsa o zaman google disvow aracını kullanın.

 

Peki iyi linkler ile zaralı linkleri birbirden nasıl ayıracaksınız. Muhtemelen sitenizde her iki türden bağlantı bulunuyor. Bu linkler bulmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem var ama bu siizn kolayştıran bir araçkullanmak isterseniz semrush kullanmanızı öneririz.

semrush link audit tarama aracı