Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu Kullanarak Web Trafiğinizi Artıran Yöntemler

By Mart 17, 2019 Nisan 7th, 2019 No Comments

Google Arama Konsolu ile web sitesinin Google tarafından nasıl gördüğünü anlamasına yardımcı olmak için oluşturulan başarılı ve ücretsiz bir araçtır. Maalesef çogu web sitelerinin trafiğini artırmak için Google Arama Konsolunun etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilmiyor.

Web sitenizin SEO’sunu geliştirmek ve daha fazla ziyaretçi için Google Arama Konsolunu nasıl kullanmanız gerektiğini size anlatalım;

Google Arama Konsolunu Tanıyalım

Arama Konsolu, Google’ın daha çok bilinen Analytics aracı ile beraber kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Analytics, kullanıcıların sitenizi nasıl kullandıklarını gösterirken, Arama Konsolu, kullanıcıların sitenizi oraya ulaşmadan önce nasıl gördüklerini, arama sonuçlarında nasıl göründüğünü göstermek için size bilgi verir ve ince ayar yapmanızı sağlar.

  • Sitenize kaç bağlantı, hangi bağlantıların geldiği ve hangi sayfalara işaret ettiği.
  • Sitenizin hem insanlar hem de arama motorları için kullanılabilirliği hakkında önemli ayrıntılar
  • Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiği
  • Sayfalarınızı Şema işaretlemesiyle nasıl optimize edersiniz,

1. Web sitenizin meta veya başlık etiketlerinin iyileştirilmesi gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz

Sitenizin her sayfasında kritik öneme sahip meta açıklaması ve başlık etiketleri  vardır; Arama sonuçlarında bu etiketlere koyduklarınızın, insanların sitenize tıklayıp tıklamamaları üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıca Google’a sayfalarınızın ne hakkında olduğunu da söylerler.

Arama Konsolu hesabınızın “HTML İyileştirmeleri” bölümü, bu etiketleri sitenizde optimize etmeniz içın yardımcı olacaktır.

arma konolu html iyileştirmeleri

2. Sitenizi mobil ziyaretçiler için daha kolay hale getirin

Google’ın web sitesi Mobil Uyumluluk Testi aracı sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını görmek için hızlı ve ücretsiz bir araçtır. Kullanımı kolay olsa da, pek fazla ayrıntıya girmez.

Google Web Sitesi Mobil Uyumluluk Aracıni Tes Edin

Arama Konsolu ise Mobil uyumluluk ve kullanılabilirlik anlamında daha derin bir analiz yapmanıza sağlar

Mobil ziyaretçilerin kolayca tıklayabilmesi için birbirine çok yakın olan herhangi bir bağlantınız veya düğmeniz varsa. Sitenizdeki metin okunur değilse, sayfanız mobil cihazlar için doğru şekilde boyutlandırlımıyorsa size bu uyarıları verir.

3. Gelen linkleri yönetin Sitenize Bağlantılar. Diğer web sitelerinden sizin sayfalarınsa gelen backlink olarak tabir edilen bu linkleri görmenize yarar.  Web sitenize gelen linklerini kalitesini ve link mimarisinin sitenizin seo stratejisi ile uyum sağladığını takip edebilirisniz.

arama konsol sitenize gelen bağlantılar